Ние използваме бисквитки. Продължавайки да използвате нашия сайт, Вие се съгласявате с това. Запознайте се с Политиката за използване на бисквитките.

Съвети за планинско колоездене

Карането на велосипед е изключително полезно и остава сред най-любимите занимания през свободното време за малки и големи. Едно прекрасно решение да се насладите на природата е да карате велосипед в планината. Ще имате възможност да се заредите с позитивна енергия, незабравими преживявания и в същото време да поддържате добра физическа форма. Прекарайте незабравим уикенд в планината със семейството и приятели, като си организирате планинско колоездене. За начинаещите любители на планинското колездене сме подготвили съвети за безопасно каране, както и предложения за планински маршрути за велосипед. Като за начало препоръчваме да започнете с по-леки терени и постепенно с увеличаване на увереността ви върху велосипеда, да преминавате към по-трудни и по-стръмни терени.

Правилна позиция на тялото

Много важното е да заемете правилна стойка при планинско колоездене. Важно е да бъдете отпуснати, за да може вашите крайници да поемат вибрациите от неравностите на планинския терен. Тежестта на тялото трябва де разпределена централно на велосипеда, като най-голяма част се поема от краката. Грешно е да изтегляте тялото назад, зад седалката. При спускане назад изнесете само седалището с леко приклякване. Запомнете: никога не се накланяйте напред при наклон надолу, защото лесно ще се прекатурите през кормилото.

Съсредоточете се в пътя

Бъдете внимателни с големите неравности по пътя, корените и острите камъни по трасето. При карането на планински велосипед е възможно да възникнат внезапно множество ситуации, които са извън прекия ви контрол и могат да доведат до падане. Винаги гледайте напред и мислено си представяйте линията, по която искате да преминете. С колкото по-висока скорост се движите, толкова по-напред трябва да гледате и да следите предстоящия терен.

Избирайте правилно предавките на велосипеда

Основни грешки се получават при каране на прекалено тежки или твърде леки предавки, които не са съобразени с наклона. Не е добре при спускане или по равен терен да ползвате ниска предавка, както и висока при изкачване. Правилната техника изисква да можете да поддържате приблизително 80-90 оборота в минута, без да усещате голямо натоварване.

Употребявайте разумно спирачките

Често срещана грешка при начинаещите и неуверените колоездачи е спирачките да се държат почти постоянно натиснати за повече увереност. Освен че това бързо би ги износило, може да ви доведе до сериозни проблеми при стабилността на трасето. Не бива да пречите на свободното и плавно движение на колелата на велосипеда, когато преминавате през препятствия. Наблюдавайте в перспектива пътя, който ви предстои - така може предварително плавно да намалите скоростта преди самото препятствие, което да преминете без спирачка. Правилото важи и при завоите. Ако натиснете спирачка в завой, гумите на велосипеда ви, който по правило в този случай е леко наклонен, може много лесно и бързо да изгубят сцепление и да последва падане. За това скоростта се намалява преди завоя, а самият завой се преминава без спирачка. 

Представяме ви избрани модели велосипеди Omega Bikes, които ще са заедно с вас в приключенията. 

За Omega Bikes

Omega Bikes е бранд за велосипеди от семейството собствени марки на Sport Depot. Произведени в България, велосипедите се отличават с алуминиеви рамки и скорости Shimano, доставени от фабрики с традиции. Omega Bikes са създадени за вълнуващи приключения - и в града, и в планината.

В планинското колоездене има неравни и стръмни участъци, в които е възможно да загубите управление на велосипеда. Задължително носете каска - осигурете безопасност за най-важната част от тялото си – главата.