Ние използваме бисквитки. Продължавайки да използвате нашия сайт, Вие се съгласявате с това. Запознайте се с Политиката за използване на бисквитките.

Да покараме велосипеди

Има ли някой от нас, който да не свързва пролетта и лятото с велосипеда? Той е нещо познато още от детството ни и полезно от ранна пролет до късна есен. Мечта на всяко дете, велосипедът е бил заедно с нас в незабравими преживявания по време на ваканцията, на село или сред природата. Дори и сега, той е надежден спътник на всеки един от нас, всеки ден от седмицата. За пазаруване, за работа, за кратка разходка в свободното време или уикенда, или за съчетание на екскурзия и физическо натоварване с приятели.

С хубавото време, пролетта и слънчевото настроение идва време за повече спорт и движение на открито. Нарастващата тенденция в цяла Европа за все по-масово използване на велосипедите не само за забавление през свободното време, но и за придвижване до работно място, за пазаруване и работа, вече се забелязва и в България. 

Ние от Sport Depot като истински фенове на здравословния начин на живот апелираме за повече движение с велосипед и по-малко с автомобил. От пролетта, през лятото до късна есен велосипедът може да ни бъде незаменим помощник. Освен че ще ни пести средства, велосипедът ще повлияе изключително положително не само на формата и здравето ни, но и най-вече на стила, с който можем да впечатлим колегите си, близките и околните. 

Доказано е, че ако сутрин отидем на работа с велосипед, ще бъдем много по-свежи и работоспособни заради засиления метаболизъм вследствие на движението на кръвта в цялото тяло. Активната физическа дейност рано сутрин ще ни помогне да се чувстваме по-добре, да бъдем по-активни и положително настроени през целия ден. 

В края на работния ден, когато напрежението и умората натежават, отново можем бързо и лесно да се преборим с тях и да се приберем вкъщи усмихнати и заредени, ако вместо с градски транспорт или с автомобил, се придвижим до дома си с велосипед. Няма по-добра почивка и релакс за ума в края на тежкия работен ден от това да се качим отново на велосипеда, да сложим раницата с лаптопа и документите на гърба, да се въоръжим с усмивка и да се насладим на хубавото време докато караме. 

Преди да закупите велосипед, трябва да си изясните къде ще го карате - в планински или в градски условия.

Какви особености имат различите разновидности велосипеди?

1. Детско колело без педали

Днес повечето родители в България и в чужбина избират за първо колело на децата си баланс колело без педали. С него малките се учат да пазят равновесие и да развиват двигателните си умения. Подходящо е за деца между 1,5 и 3 г.

2. Детско колело с помощни гуми

Тези велосипеди са подходящи за деца между 3 и 6 години и ръст около 105 -128 см. Помощните колела помагат на детето да се научи да заема правилна позиция, докато кара велосипеда, да пази равновесие и да овладее умението да кара на 2 колела.

3. Велосипеди за тийнейджъри спортисти

Категорията Rigid велосипеди нямат амортисьори (които омекотяват возенето) и са подходящи за скокове и трикове. Към тях се отнасят някои модели BMX, шосейни, обикновени планински или градски велосипеди.

4. HardTrail за градски условия и за шосе

Тези велосипеди са с преден амортисьор. Всички нови модели имат амортисьор на вилката (където се захваща предната гума). Подходящи са за каране в парка, в градски условия, по шосе или за дълги преходи предимно по равен терен. При тях няма нужда от втори амортисьор. Имат по-малък грайфер и по-тесни гуми от планинските.

5. Full Suspension с преден и заден амортисьор

Освен амортисьор на вилката, тези велосипеди имат втори амортисьор на рамката наречен заден, който се намира под седалката. Тези велосипеди са подходящи за пресечен терен - планинско катерене и спускане. При неравен терен задният амортисьор осигурява по-комфортно возене, предпазва от сътресения, вибрации и омекотява возенето. 

6. Планински велосипеди

Гумите им са с по-големи грайфери и са по-широки. Задължително разполагат с дискова спирачна система, тъй като стандартните спирачки не са достатъчно надеждни при висока скорост и при необходимост от бързо спиране.

7. Пистови велосипеди

Те са т. нар. “Формула 1 при велосипедите“ – с изключително тесни гуми и малък грайфер и много леки. У нас се ползват предимно от велоклубовете. Не са подходящи за българските шосета, защото след 2-3 попадания в дупки  и неравности трябва да се сменят джантите. Тъй като велосипедите са предназначени за активни спортисти, позицията на седене не позволява дългото им каране от неопитни велосипедисти. Седалката е изрязана и по-неудобна от тази на обикновените велосипеди.

8. Електрически велосипеди

Все повече производители предлагат електрически велосипеди. Електровелосипедите разполагат с батерия и електродвигател и се зареждат в електрическата мрежа. Когато започнете да въртите педалите, велосипедът спира да харчи ток от батерията и спестявате.

Елементи на велосипедите, които определят удобството и цената

1. Рамката

Най-ниският клас велосипеди (с най-ниски цени) са със стоманена рамка (основната част на конструкцията). Стоманата е здрава, но сравнително тежка. Моделите с алуминиеви рамки и вилки олекотяват колелото до 30%. Този материал е здрав като стоманата, но много по-лек. При планински или дълги преходи е важно велосипедът да е бъде лек. Теглото на велосипеда е важно и когато трябва да натоварим колелото в колата или да минем през подлез с него в ръце. При най-високия клас велосипеди рамката е от карбон и това се отразява в цената, която е по-висока.

2. Ходът на потъване на амортисьорната вилка

Колкото по-дълбок ход на потъване има амортисьорната вилка, толкова е по-висок нейният клас. Ходът на потъване може да е от 5 до 10 см. На някои вилки може да се регулира твърдостта на амортисиране с превключвател, като в този случай велосипедът може да се настрои да вози по-леко или по-твърдо.

3. Скоростите

Често много хора се лъжат, че колкото повече скорости има велосипедът, толкова по-добре. Те не обръщат внимание, че той може да е със стоманена рамка и да е тежък и ефектът от броя на скоростите да бъде силно занижен. При градските велосипеди е излишно скоростите да са много, защото това не е важно. Затова доста често градските велосипеди са с вградени скорости и не повече от 3-5 скорости. Много е важно скоростната система да е от доказан производител, тъй като трайността на другите не голяма, въпреки че изглеждат добре. Sport Depot препоръча скоростите да са произведени от Shimano. Те са най-големият производител на части за велосипеди.

4. Спирачките

Те биват 2 вида. Обикновените са V-Brake (две скоби с гумички, които се трият в джантата на велосипеда и той спира). Надеждни са, но при екстремни условия не вършат толкова добра работа. По-скъпи, но издръжливи и подходящи за планински спускания са дисковите спирачки. Те осигуряват много по-надеждно спиране, но са необходими само в случай че карате екстремно, с голяма скорост и наклон.

5. Седалката

Някои модели седалки са твърди, изрязани и неудобни за по-продължително каране. Затова се продават резервни, които са по-широки и меки. В Sport Depot могат да бъдат намерени и седалки със специален гел във вътрешността им за по-голям комфорт. В Sport Depot може да намерите добър избор от красиви, качествени и много удобни велосипеди, които могат да бъдат намерени в цялата верига, както и поръчани онлайн на www.sportdepot.bg, като доставката е безплатна. Повече за доставката вижте тук